MKC - logo Platformu poskytuje Multikulturní centrum Praha.
Za obsah příspěvků zodpovídá spravující organizace.

MKC

Romové zevlují v Duchcově? Zakázáno!

8. 10. 15

Jak je možné, že tohle video ještě není virál? Představení duchcovských městských i státních policistů, které si angažovaní Romové koncem září pěkně povodili kvůli „protiposedávací vyhlášce“, aspiruje na absurdní drama roku.

duchcov.jpg

Text: Jan Dítko, Multikulturní centrum Praha

„Myslíte si, že piknik je povolen, tady v Duchcově? Ňáký tady grilování veřejný?“ ptá se šéf necelé desítky policistů, kteří si 27. září přišli do jednoho z duchcovských parků došlápnout na skupinu asi třiceti Romů, zejména dětí. Ti se tu setkali, aby společně pojedli a popovídali si. A také aby zjistili, jakou pozornost jejich „podezřelé srocení“ vyvolá ve městě, na jehož mapě existují nesvobodné lokality, kde se leccos nesmí.  

Inkriminovanou „protiposedávací“, respektive „protigrilovací“ vyhlášku v různých variacích dobře znají nejen duchcovští, ale třeba také mostečtí, krupští, rotavští nebo litvínovští občané. Například v Mostě začal s koncem letošního září platit díky vyhlášce č. 6/2015 v celkem jedenácti lokalitách zákaz posedávání na zídkách a palisádách a vůbec na veřejném prostranství, a také zákaz grilování nebo vynášení židlí. Omezování základních lidských práv a svobod, konkrétně principu rovnosti, zachování lidské důstojnosti a svobody pohybu v tomto radničním aktu údajně vidí jen málokdo z místních.

Vraťme se zpět k videu z parku, kde děti pojídající koblihy podle policisty „prováděly ňákej zábor veřejnýho prostranství“ a kde policista velící zásahu neovládal text vyhlášky a neměl její „právní výklad“, neznal mapu oněch zakázaných území a věděl jen to, že grilování na veřejnosti „není normální“, a pokud někde ano, tak „v Duchcově určitě ne“. Grilování není zakázáno žádným úředním předpisem a policista neznal vyhlášku, jejíž platnost se snažil vymáhat, ale kdyby na něj piknikující-demonstrující nebyli dobře připraveni a neznali literu zákona, museli by uposlechnout a pod tíhou uniformy, nikoli argumentů, odejít.

Městská policie nakonec ze situace, v níž byli její strážníci přihlížejícími „nepřizpůsobivými“ z aktivistické skupiny Romano kale panthera proškoleni ve slušném chování i v místní legislativě, konkrétně znalosti vyhlášky č. 4/2015, a zároveň jaksepatří zesměšněni, nakonec vybruslila tak, že na svých webových stránkách akci s účastí dětí, grilu a párků prohlásila za „neoprávněné shromáždění osob za účelem protestu proti obecně závazné vyhlášce č. 4/2015 vydané městem Duchcov“. Přátelské setkání údajných „40–50 osob“, jak se na policejním webu píše (všichni víme, že ústní potyčka čtyřčlenné rodiny Romů se v očích xenofobní sousedky nebo rasistického novináře může krásně změnit na „rvačku padesáti podnapilých cikánů“, takže se nedivme, že Romů rázem není skutečných třicet, ale „až padesát“), policisté rozpustili a podezření z přestupku postoupili správnímu orgánu.

No dobře, jednalo se o v jistém smyslu provokaci, natáčelo se na mobilní telefony, všichni zúčastnění se chovali slušně a „dobře to dopadlo“. Jenže co se stane příště, až mimo mapu zakázaných území vyrazí rodinka dvě na skutečný piknik? Jak s nimi bude nakládáno? Podle hladiny hluku, nebo podle barvy pleti? Podle vyhlášky, nebo podle nahnědlé ideologie dělnické strany, jejíž tři zastupitelé v Duchcově sedí na radnici? Budou muset spřátelené romské rodiny hlásit společnou návštěvu dětského hřiště na radnici, aby je někdo nepovažoval za neobvykle velkou, a tedy potenciálně nebezpečnou skupinu lidí?   

Nerad se opakuji, ale musím zde citovat, co jsem napsal při jiné příležitosti jinam: Kéž bychom se od příkazů, zákazů a sankcí přesunuli ke konstruktivnějším, dlouhodobějším, pozitivnějším řešením!


...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 346
E-mail: jan.ditko@mkc.cz

 

Realizováno v rámci projektu „Společně proti rasismu“. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Sledujte nás na Facebooku


Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect