MKC - logo Platformu poskytuje Multikulturní centrum Praha.
Za obsah příspěvků zodpovídá spravující organizace.

MKC

Zakázáno: Odpočívat, posedávat, grilovat… Co nám vlastně ještě zbývá?

29. 9. 15

Od té doby, co se Most stal Evropským městem sportu 2015, se v něm všichni musejí pořádně hýbat – žádné sezení! Nebo je to tím, že se Most plíživě stává městem policejní šikany?

Text: Jan Dítko, Multikulturní centrum Praha

V Mosteckém deníku, a hned na titulní straně, vyšel 16. září článek s nadpisem „Most zakázal vysedávání a grilování“ (v elektronické podobě na serveru mostecky.denik.cz publikováno dne 17. 9. 2015), který i do posledního koutu města, do zapomenutých uhelných slojí a přelidněných sídlišť roznesl, že byla schválena nová vyhláška. Vyhláška č. 6/2015, která zakazuje, přikazuje, omezuje a hrozí – a začíná platit koncem září. Mají ji Mostečtí zapotřebí?

Jaroslav Mareš z mosteckého magistrátu tvrdí, že ano: „Při zpracování vyhlášky bylo přihlédnuto i k pozitivním zkušenostem získaným z Litvínova, který má tuto vyhlášku již delší dobu v užívání. Ve věci důvěry občané velmi kladně hodnotí vznik a schválení této vyhlášky a očekávají, že městská policie ji bude naplňovat.“ To znamená, že veřejnost skutečně uvítá, že v jedenácti mosteckých lokalitách nebude nikdo – kromě invalidů, jejichž postižení zřejmě budou posuzovat také strážníci – posedávat na zídkách ani nikde jinde na veřejném prostranství? A co když se usadí člověk s náhlou nevolností? Těhotná žena, řekněme? Nechají ji strážníci městské policie odpočinout, nebo jí uloží pokutu až do výše 30 000 korun? A co když bude tahle nastávající matka romského původu? Můžeme si být jisti, že barva pleti neovlivní chování strážníků? Už zastupitelka Blanka Nešporová ze Sdružení Mostečané Mostu poukázala na to, že strážník není kompetentní posoudit zdravotní stav postižené osoby. A není to jeho vina – kdo z nás pozná, že mladý člověk před námi trpí nesnesitelnými bolestmi zad nebo srdeční slabostí?

Podle politiků vyhláška „není namířena proti takzvaným slušným občanům, ale má omezit škodlivou činnost takzvaných nepřizpůsobivých“, napsal dříve vzpomínaný Mostecký deník. Výrazem „nepřizpůsobiví“ dnes politici míní především Romy a slovo používají jako zástěrku, aby je nikdo nemohl obvinit z rasismu. Most má se svým početným romským obyvatelstvem problémy už půl století, a všichni víme, že persekuce, sestěhovávání, izolace a opovržení mizerný stav věcí nikdy nezlepšily. Co Romové dostanou jako odškodnění za to, že kolem nich budou denně patrolovat hlídky strážníků a zvedat je z trávníků? Vyrostou v oněch jedenácti lokalitách nová dětská hřiště? Budou malé romské děti zvány do nových nízkoprahových klubů, aby mohly zapomenout na často nuzné podmínky a málo inspirace doma nebo na šikanu ve škole, aby mohly rozvíjet své talenty a vymotat se z bludného kruhu, do kterého je a jejich rodiče uvrhlo především příšerné zacházení a mizerná politická rozhodnutí někdejšího socialistického státu, přesněji jeho bílé většiny? Vyhláška totiž může k něčemu být, pokud bude doprovázena i pozitivními opatřeními, pokud současné zastupitelstvo nebude jen bořit, ale také tvořit, pokud nebude jen brát, ale také dávat. Dávat příležitosti a neubírat prostor. Pokud dětem zakážeme pobývat venku a nedáme jim prostor pro volný čas, budou pravidla v lepším případě stejně porušovat, jakmile policisté zmizí za roh, anebo, v horším případě, se problémy začnou kumulovat jinde. Takže se především ptejme, jaká další opatření kromě stavění posedávajících občanů do latě městské zastupitelstvo chystá.
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 346
E-mail: jan.ditko@mkc.cz

 

Realizováno v rámci projektu „Společně proti rasismu“. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Sledujte nás na Facebooku


Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect